Staff & Departments

TEACHING STAFF  in alphabetical order

Mr Agius Teacher of RE, Lay Chaplain
Mr Akhurst  Department Leader of Learning History
Mrs Akhurst Teacher of Maths, Duke of Edinburgh Awards Co-ordinator
Mrs Anderson Teacher of Science, Lay Chaplain
Miss Andrews Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Science
Miss Battaglia Teacher of Maths, Learning Area Progress Leader
Mr Beadle Teacher of D&T, Learning Area Progress Leader Art, D&T
Mrs Betts Teacher of Psychology
Dr Billington Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Biology
Mr Bradley Department Leader of Learning Sociology, Health & Social Care
Mrs Case Teacher of Science
Mrs Chambers Teacher of PE, Assistant Headteacher, SENCO
Mrs Chapman Teacher of D&T, Learning Area Progress Leader, Art, D&T
Mrs Cobden Teacher of English
Mrs Connor Teacher of Maths
Mr Connor Department Leader of Learning PE
Dr Conway Department Leader of Learning Science
Mrs Cowling Teacher of Science
Mr Cox Teacher of Business Studies, Lead in Animal Care & Vocational Studies
Dr Cox Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Physics
Mr Dellaca Teacher of Music
Mr Glover Department Leader of Learning Maths, Assistant Headteacher (Acting)
Mrs Goodacre-Phillips Teacher of MFL
Mrs Graham-Brown Teacher of RE
Mrs Hanson Teacher of Science
Mr Harding Teacher of Science, Learning Area Progress Leader Chemistry
Mr Haste Teacher of Maths
Miss Hedger Subject Leader of Learning Psychology
Miss Herbert Teacher of Dance, Health & Social Care
Miss Higginson Teacher of Sociology
Miss Hollins Teacher of MFL
Mr Jackson Subject Leader of Learning ICT and Computing
Mrs Jackson Teacher of RE
Miss Jevons Teacher of Maths
Mrs Jinks Department Leader of Learning RE
Mrs Jones Teacher of Maths, Learning Area Progress Leader
Mr Kell Teacher of PE, Year Progress Leader Year 9
Mrs Kelly Teacher of History, PPC
Ms Laidler Teacher of Science, Deputy Headteacher (Acting)
Mrs Lee Teacher of Geography
Mr Lissaman Teacher of PE, Deputy Headteacher (Acting)
Mr Lubkowski Director of Music
Mr Lynn Department Leader of Learning English
Miss Marshall Teacher of PE, ITT Coordinator
Mrs Mayhew Teacher of MFL
Mrs McLennan Teacher of MFL
Mr McLone Teacher of Geography, Assistant Headteacher
Mrs Moore Teacher of Art, Year Progress Leader Year 11, EPQ Leader
Miss Moran Teacher of English
Mrs Murby Teacher of Science
Mrs Pass Teacher of English
Mrs Perkins Teacher of English, Learning Area Progress Leader
Mrs Portsmouth Department Leader of Learning Art, D&T
Mr Powell Teacher of PE, Learning Area Progress Leader
Miss Priestley Teacher of RE, Year Progress Leader
Mrs Pritchard Teacher of English, Department Leader of Learning Drama
Dr Pye Headteacher
Mrs Redgate Teacher of Mandarin
Mrs Reilly Teacher of English, Learning Area Progress Leader
Mr Rhodes Teacher of Maths
Mrs Richardson Subject Leader of Learning Geography
Miss Robey-Monks Teacher of RE, Drama
Mr Rose-Duncan Head of Business
Mrs Ruddy Teacher of Science, Duke of Edinburgh Awards Coordinator
Miss Sheridan Teacher of RE, Year Progress Leader Year 10
Mr Sleath Teacher of Maths
Mrs Smith Teacher of RE
Miss Taylor Teacher of English
Mr Theobald Teacher of History
Mr Thomas Teacher of Computer Science
Mrs Tyers Department Leader of Learning MFL
Miss Valambhia Teacher of History
Mrs Wilkinson Teacher of English
Mrs Wilkinson Teacher of English, Year Progress Leader Year 7
Mr Wright Teacher of D&T, Year Progress Leader Year 8
Mrs Wright Teacher of Music

 

D&T - Design and Technology

MFL - Modern Foreign Languages

PE - Physical Education

PPC - Pupil Premium Champion

RE - Religious Education